TIP: Topení dřevem - informační portál

Kachlová kamna, dříve hojně využívána hlavně na venkově, zažívají v dnešní době opět renesanci. Vyznačují se vysokou účinností spalování a vydávají velice příjemné, tzv. měkké teplo. Hodí se spíše do trvale vytápěných objektů, protože mají vysokou tepelnou setrvačnost, narozdíl od třeba litinových krbových kamen. To znamená, že potřebují mnohem více času, než se jejich teplo začne šířit do místnosti. Kachlová kamna dosahují účinnosti až skvělých 92% a dokáží své teplo vydávat až 24 hodin.

Kachlová kamna získávají na popularitě nejenom kvůli úspornému a ekologicky šetrnému vytápění, ale i díky svému dokonalému provedení. Na výběr je spousta kachlů s nejrůznějšími motivy a barvami. Populární jsou i kamna pouze obílená, zvláště do objektů, kde je žádoucí stylová atmosféra. Ke kamnům je možné nechat postavit o tzv. zápecí, což je vyhřívaná část kachlových kamen, uzpůsobená hlavně pro ležení.

Kachlová kamna je možné vyrobit přesně podle přání zákazníka a jdou opatřit i prosklenými dvířky. Při stavbě kamen se vychází především ze zkušeností starých kamnářů. V poslední době se využívá i počítačových technologií např. pro výpočet tahů a účinnosti spalování kamen. Tyto kamna se nedoporučuje stavět svépomocí!

Před jejich stavbou je třeba důkladně promyslet, které všechny místnosti chceme kamny temperovat a jestli je např. budeme chtít napojit na stávající rozvod vytápění. Podmínkou jejich stavby je také dostatečná únosnost podlahy, protože některá těžká kachlová kamna mohou dosahovat hmotnosti až 3000kg!